Oniki Gelenek

Al-Anon 12 Gelenek

Grup deneyimlerimiz şunu gösteriyor ki; AL-ANON Aile Gruplarının birlik ve beraberliği geleneklerimize olan bağlılığımıza dayanır.

 1. Hepimizin ortak refahı başta gelmelidir. Kişisel gelişim, AL-ANON Gruplarının birliğine bağlıdır.
 2. Amacımıza ulaşmamızda tek bir otorite vardır. O da grup bilincinde oluşan sevgi dolu bir Tanrı’dır. Liderlerimiz hükmedici değil, güvenilir hizmetkarlardır.
 3. AL-ANON Aile Grupları yardımlaşma amacıyla bir araya gelen alkolik yakınlarından oluşur. Başka herhangi bir ortak çıkarları yoktur. Üyelik için tek şart, alkolik yakını ve arkadaşı olmaktır.
 4. Başka bir gurubu veya AL-ANON Aile Gruplarını ya da Adsız Alkolikleri tümü ile etkileyecek konular dışında, her grup kendi başına hareket etmelidir.
 5. Her AL-ANON Aile Grubunun tek bir amacı vardır; o da alkolik ailelerine yardımcı olmaktır. Bunu Adsız Alkoliklere 12 Basamağı aracılığı ile alkolik yakınlarını teşvik ederek ve onlara anlayış göstererek, alkolik ailelerine de bağrımızı açarak yapmaktayız.
 6. AL-ANON Aile Grupları, “AL-ANON Aile Grupları” adının kullanılmasına bu yüzden çıkar sağlanmasına asla izin vermemelidirler. Para, mal ve prestij bizi temel ruhsal hedefimizden uzaklaştırır.
 7. Her grup kendi kendine yetmeli, dışarıdan gelecek yardımları reddetmelidir.
 8. 12. Basamak çalışmamız daima amatörce kalmalıdır. Hizmet verilen servislerimizde özel görevliler çalıştırılabilir.
 9. Gruplarımız gerçek anlamda örgütlenmemelidir. Ancak, üyelere direkt olarak sorumlu hizmet kurulları teşkil edilebilir.
 10. AL-ANON Aile Grupları kendi dışındaki konular hakkında fikir yürütemez, bu yüzden adımız toplumsal tartışmalara karıştırılmamalıdır.
 11. Toplumla olan ilişkilerimiz ödüllendirmeden çok, cazip kılma esasına dayanır. Basın, radyo TV ve Film alanlarında kimliğimizi gizli tutmalıyız. A.A. üyelerinin kimliklerini gizli tutma anlayışına da özel bir dikkat göstermemiz gerekir.
 12. Kimliğimizi gizli tutma anlayışımız, tüm geleneklerimizin temel prensibidir. Bize prensiplerimizin daima kişiliklerimizden önce geldiğini gelenekler hatırlatır.

SİZE DOSTLUĞUMUZU, SAMİMİYETİMİZİ VE ANLAYIŞIMIZI VERİYORUZ.
LÜTFEN BİZE KATILMAYA DEVAM EDİN.